Jak rozmieścić i wykorzystać lustra w mieszkaniu?

Jak rozmieścić i wykorzystać lustra w mieszkaniu?

Jeśli chcesz optycznie powiększyć albo rozjaśnić wybrane pomieszczenia, sięgnij po lustra. Często skupiamy się na ich oczywistym zastosowaniu, nie zdając sobie sprawy z tego, jaką rolę mogą odegrać w aranżacji. Jak wykorzystać ich walory?

Wybierając lustro, powinieneś zadbać o to, aby pasowało do całości aranżacji. W przypadku holenderskiego designu liczą się nie tylko jego rama, tafla, wielkość czy kształt (choć oryginalność jest oczywiście cenna), ale także jego funkcjonalność i miejsce, w jakim zostanie umieszczone. Aranżacje rodem z Amsterdamu cechują się przede wszystkim przestronnością. Są utrzymane w jasnej kolorystyce oraz rozświetlone promieniami słonecznymi, wpadającymi przez duże, nieosłonięte niczym okna. Jeżeli jednak twoje mieszkanie ma niewielki metraż; a ze względu na jego położenie wydaje się również nieco ciemne, możesz z powodzeniem wykorzystać grę luster i poprawić jego estetykę.

Wybieramy lustro do łazienki

Mówiąc o lustrze do łazienki, często koncentrujemy się wyłącznie na jego funkcjonalności. Powinno być na tyle duże, aby umożliwić przygotowanie się do wyjścia czy ogolenie się. Z tego samego powodu warto dobrze przemyśleć miejsce czy wysokość, na jakiej zostanie zawieszone. Zadbaj o dobre oświetlenie, które ułatwi codzienną toaletę – umieść lampki lub kinkiety bezpośrednio nad lustrem.

Lustro powinieneś dobrać w zależności od ogólnego charakteru aranżacji – czy łazienka jest bardziej nowoczesna, czy klasyczna. W pierwszym przypadku doskonale wypadną lustra minimalistyczne, pozbawione ram. Jeżeli chcesz uzyskać ciekawy efekt, możesz postawić na rozmaite kształty geometryczne (np. sześciany), które połączone ze sobą utworzą lustro. W łazienkach klasycznych dobrze będą wyglądały formy stosunkowo proste, z rozbudowanymi ramami.

Jak rozmieścić i wykorzystać lustra w mieszkaniu?

Jeżeli twoja łazienka jest stosunkowo niewielka, możesz umieścić lustro na większej części ściany, nad umywalką, lub kupić szafki, których drzwiczki będą samodzielnie tworzyły lustrzaną taflę. Możesz również wykorzystać lustro jako ozdobę całej ściany nad wanną – to rozwiązanie sprawdzi się głównie w modernistycznych aranżacjach.

Jakie lustro do salonu/sypialni/gabinetu?

Lustra z powodzeniem wykorzystuje się również w aranżowaniu pozostałych pomieszczeń w domu. W salonie czy sypialni ich główną rolą będzie rozpraszanie na całe pomieszczenie promieni świetlnych, wpadających przez okno (warto umieścić je naprzeciwko). Odpowiednio dobrane, mogą nadać wnętrzu charakteru. W naszej ofercie znajdziesz zarówno zwierciadła w bogato zdobionych ramach, klasyczne (prostokątne, owalne, okrągłe), jak i niezwykle oryginalne, stworzone z myślą o najbardziej wymagających odbiorcach. Niemałą popularnością cieszą się obecnie produkty z rattanową ramą, nawiązujące do istotnego w stylu holenderskim związku z naturą.

Decydując się na zakup luster, nie musisz ograniczać się do jednego w pomieszczeniu. Zwróć jednak uwagę na charakter całej aranżacji i nie przesadź z ich zagęszczeniem – czasem mniej znaczy lepiej.

Jak rozmieścić i wykorzystać lustra w mieszkaniu?

„Poszerzamy” korytarz

W związku z pełnioną funkcją lustro w korytarzu powinno być możliwie jak największe, tak aby umożliwić ci (i gościom) zobaczenie w odbiciu całej sylwetki. Najlepiej sprawdzi się więc takie o owalnym lub prostokątnym kształcie. Jeśli korytarz w twoim mieszkaniu jest stosunkowo niewielki, możesz kupić szafę, w której znajdzie się miejsce nie tylko na odzież wierzchnią, ale i na dodatkowe lustro (umieszczone po zewnętrznej stronie). Pomoże ci ona także zachować porządek w tej części mieszkania, co wpłynie pozytywnie na jego przestronność (odwrotnie niż w przypadku, w którym zwierciadło odbijałoby wiszące na wieszakach kurtki i płaszcze).

Lustra rozpraszają światło i odbijają kolory, pozwalając optycznie powiększyć wnętrze, jak również dodać mu charakteru. Dzięki najróżniejszym rozmiarom i kształtom można je dostosować do każdego wnętrza. A dzięki odpowiednio dobranej ramie – która może być nawet bardzo ozdobna – lustro może się sprawdzić także w roli dekoracji.

Jak rozmieścić i wykorzystać lustra w mieszkaniu?

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Udowodnij, że jesteś człowiekiem - przepisz tekst z obrazka

Przepisz kod z obrazka

góra