Proste sztuczki na upiększenie dowolnego wnętrza – część II

Proste sztuczki na upiększenie dowolnego wnętrza – część II

Styl holenderski w mieszkaniach to przede wszystkim brak nudy, niebanalne połączenia i jednocześnie prostota dzięki zachowaniu odpowiednich proporcji pomiędzy współczesnymi rozwiązaniami a powrotem do klasyki. Najczęściej urządzone bezpretensjonalnie – nie znajdziesz w nich przepychu ani zbędnego luksusu. Mogą zaskoczyć cię przebijającymi się, jakby dla żartu, oryginalnymi dodatkami, nadającymi im ciepła i charakteru.

Każdy, kto ceni sobie przytulność własnych czterech kątów i spokój ducha, który mu zapewniają, zdecydowanie powinien zdecydować się na mieszkanie w stylu holenderskim. Cieplejsze i bardziej zindywidualizowane niż skandynawskie, choć urządzone z podobną prostotą, bez trudu sprostają oczekiwaniom osób, które w domowym zaciszu chcą odpocząć i zrelaksować się z rodziną. Jak sprawić, by mieszkanie nabrało takiego charakteru? Oto kilka prostych sztuczek na upiększenie wnętrza w stylu holenderskim.

1. Postaw na naturalne materiały

Kiedy odpoczywasz, lubisz być otoczony naturą – to podświadoma potrzeba organizmu, o której nie należy zapominać w czasie aranżacji swojego mieszkania. Holendrzy swój styl oparli na meblach stworzonych z materiałów, które da się pozyskać z przyrody. Jeśli zatem marzy ci się przytulne i ciepłe wnętrze, nie zapomnij znaleźć w nim miejsca na drewniane meble. W stylu holenderskim doceniane jest drewno surowe – zatem nielakierowane, z ostrymi i nierównymi krawędziami. Nie tylko ociepla ono atmosferę, ale jednocześnie wprowadza odrobinę rustykalnego klimatu.

Aby twoje mieszkanie stało się jeszcze bardziej przytulne, postaw na dodatki z naturalnych materiałów – może to być ręcznie wykonany dzban z ceramiki, plecione ze skóry lub roślin kosze dekoracyjne lub szkło o nietuzinkowym kształcie. Warto żyć w zgodzie z naturą, by ta była dla nas łaskawa i niosła ukojenie po ciężkim dniu pracy.

Proste sztuczki na upiększenie dowolnego wnętrza - część II

2. Doceń niepowtarzalność dodatków wykonanych ręcznie

Styl holenderski, choć wydawać by się mógł bardzo klasyczny, cechuje się wyraźnie zaznaczonym charakterem właściciela. Naród ten bowiem odznacza się wielkim szacunkiem dla rękodzieła. Czy to ręcznie wykonane wazony lub talerze, czy też dywany lub narzuty na sofę wytwarzane w sposób tradycyjny – ich zaletą jest niepowtarzalność, której we współczesnym świecie szukamy jak nigdy wcześniej. To także dodatkowe podkreślenie związku z naturą – aby wprowadzić do mieszkania holenderski styl, mile widziane są dodatki oddające kształtem, fakturą lub wzorem część otaczającej nas przyrody. W ten sposób najczęściej kojarzone z tym stylem lofty zostały udomowione i stały się ostoją, w której odnajdzie się już nie tylko singiel z wielkiego miasta, ale i kilkuosobowa rodzina.

3. Otocz się ciepłem świec

Ich miejsce jest dosłownie wszędzie, a im jest ich więcej, tym lepiej. Wprowadzają nastrojową atmosferę i ciepło do każdego pomieszczenia. Przy ich świetle i zapachu można oddać się relaksującej kąpieli, wieczorem na wygodnej sofie w salonie po raz kolejny wrócić do lektury ulubionej książki czy zjeść z drugą połówką romantyczną kolację. Choć wciąż mówimy o loftach lub w polskich warunkach bardziej mieszkaniach typu studio, możemy sprawić, że styl holenderski przemieni je w nastrojową przestrzeń do życia i odpoczynku. Industrialne wnętrza nie muszą być chłodne i odpychające, a coraz częściej stają się kuszącą oazą spokoju.

Proste sztuczki na upiększenie dowolnego wnętrza - część II

4. Nadaj wnętrzu dynamiki

Minimalizm jest w cenie i nigdy nie wychodzi z mody, jednak holenderski styl nie stroni od dynamicznych wzorów, które ożywią wnętrze. W swoich mieszkaniach Holendrzy stawiają na bezpretensjonalny luz, który jednak nie ma nic wspólnego z brakiem pomysłów i nieładem. Choć nie znajdziesz tu precyzyjnych wykończeń, to na pewno pojawią się geometryczne wzory, rzadziej abstrakcja, często także typografia – ważne dla domowników hasła czy sentencje w postaci świateł lub dekoracyjnych liter z drewna.

5. Nie podążaj za modą

Styl holenderski odrzuca powtarzalność i opiera się na indywidualnym podejściu do własnego wnętrza. Zatem nie znajdziesz w nim modnych dodatków, nie będzie przepychu i nie będzie zasad, którymi musisz się kierować, by sprostać jego wymaganiom. Jeśli nie czujesz się dobrze w nieszablonowych rozwiązaniach, nie zmuszaj się do nadawania swojemu mieszkaniu cech proponowanych przez Holendrów. Jeśli ta swoboda nie wypływa z ciebie, nie siłuj się z samym sobą – mieszkanie ma być twoim miejscem odpoczynku i musi być dopasowane przede wszystkim do twoich potrzeb.

Proste sztuczki na upiększenie dowolnego wnętrza - część II

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Udowodnij, że jesteś człowiekiem - przepisz tekst z obrazka

Przepisz kod z obrazka

góra