Rośliny w dekoracji wnętrz – jak to zrobić dobrze?

Rośliny w dekoracji wnętrz – jak to zrobić dobrze?

Rośliny w mieszkaniu nie tylko poprawiają jakość powietrza i zapewniają lepsze samopoczucie, ale przede wszystkim kształtują panującą w nim atmosferę. W zależności od wybranych rozwiązań możesz nadać wnętrzu tropikalny klimat, ożywić surowe holenderskie lofty i nie tylko.

Botanika odgrywa coraz ważniejszą rolę w aranżacji wnętrz. Motywy roślinne pojawiają się na obrazach, ścianach i tekstyliach, choć nadal największą popularnością cieszą się żywe gatunki, będące doskonałym uzupełnieniem aranżacji. Aby uzyskać satysfakcjonujący efekt, należy odpowiednio dobrać roślinę do miejsca, w którym powinna się znaleźć.

Jedną z pierwszych rzeczy, które powinniśmy rozważyć, są potrzeby rośliny. Nie każda nadaje się do ustawienia w pełnym słońcu lub półcieniu. Należy zwrócić też uwagę na właściwe nawodnienie oraz temperaturę sprzyjającą rozwojowi. Jeżeli pominiesz te kwestie, roślina nie będzie się należycie rozwijać (może zacząć więdnąć) i zamiast cieszyć oko, zaszkodzi wystrojowi.

Mniej znaczy więcej

Na niekorzyść zadziała również nieumiejętny dobór czy rozmieszczenie gatunków w pomieszczeniu. Czasami nie trzeba wypełniać całego pokoju roślinami, aby uzyskać świetny efekt. We wnętrzach minimalistycznych dobrze postawić na jakość i dopasowanie, a nie na ilość. Kluczem do sukcesu będzie odpowiednie zestawienie roślin – np. kaktusów z gruboszami – które utworzą pożądany związek wnętrza z naturą (bardzo subtelny).

Nowoczesna, otwarta przestrzeń również nie musi być przesadnie zielona. Zamiast kilku, postaw na jedną roślinę z dużymi, bujnymi, pięknie ukształtowanymi liśćmi. Ustawiona w centrum, wypełni pustkę. Stworzy również kontrast w stosunku do jasnych, jednokolorowych ścian i bez wątpienia zwróci uwagę. Możesz umieścić ją np. na niskim stole lub przy poręczy schodów.

Wzrok odwiedzających przykują przede wszystkim rośliny o charakterystycznej strukturze liści lub nietypowym kolorze. Możesz je także umieścić w kilku różnych doniczkach. Jeśli idzie o materiał, z którego mogą być wykorzystane, pomyśl o szkle, glinie, a nawet o betonie. Zadbaj, aby jak najlepiej komponowały się z całościową koncepcją mieszkania.

Tropiki w twoim salonie

Jeżeli chcesz nadać wnętrzu nieco egzotycznego wyrazu, wprowadź do niego wiele roślin o zróżnicowanym kolorze, rozmiarze i kształcie. Możesz wykorzystać wszystkie ich typy: wiszące, stojące, palmy, paprocie czy kaktusy. Przy białych ścianach doskonale sprawdzą się kolorowe – różowe, czerwone i żółte rośliny. Ich połączenie da niezwykły efekt, który można dodatkowo podkreślić przez barwy wykorzystanych w aranżacji dodatków, np. zasłon czy poduszek.

Niewielki rozmiar pomieszczeń nie jest problemem. Tropikalny klimat możesz zbudować np. poprzez umieszczenie roślin między dwiema szklanymi szybami, zastępującymi ścianę działową. Dzięki temu unikniesz optycznego pomniejszenia i tak już niewielkiej przestrzeni. Stworzenie miniszklarni pozwoli ci stworzyć niepowtarzalną, a przy tym wyjątkowo spokojną atmosferę.

Rośliny w dekoracji wnętrz - jak to zrobić dobrze?

Zielone pomysły dla każdego

Zamiast pamiątki z wakacji, możesz umieścić na ścianie żywą dekorację. Do wąskiej donicy przymocuj drewniane deski, tak aby układały się w ramkę. W środku posadź rośliny o różnych kształtach i kolorach.

Jednymi z najpopularniejszych materiałów, wykorzystywanych przez Holendrów jako “pojemniki” na rośliny (nie zawsze są to standardowe doniczki), są terakota i tworzywa pozyskane z recyklingu. Nierzadko stosuje się również szkło, w którym można zbudować własny mikroklimat. To opcja szczególnie korzystna dla osób mających tendencję do zapominania o podlewaniu roślin. Cały cykl odbywa się w nim samoczynnie. Ze względu na wysoką wilgotność wewnątrz butelki czy słoika najlepiej wykorzystać gatunki tropikalne. Mikroklimat umieszczony w widocznym miejscu, np. na drewnianym podwyższeniu, będzie doskonałym rozwiązaniem. Sprawdzi się m.in. w bardzo nowoczesnych aranżacjach.

Rośliny umieścić można również bezpośrednio w ścianie. Tu ogranicza cię tylko wyobraźnia i możliwość doprowadzenia nawodnienia. Możesz wykorzystać figury geometryczne do utworzenia doniczek w formie płaskorzeźby. Doskonale sprawdzą się również różne wgłębienia i tzw. półeczki ścienne.

Im bardziej oryginalny i nowoczesny będzie pomysł, tym lepiej. Ważne jest jednak to, aby współgrał z koncepcją mieszkania. W związku z nadciągającą wiosną warto pamiętać również o tulipanowych bukietach, będących jednym z symboli Holandii.

36 Komentarze

Komentowanie jest wyłączone.

góra